În Cluj sunt disponibile peste 15.000 de proprietăți, case și apartamente, de vânzare sau de închiriat. La o rată de minim 3 anunțuri per proprietate (media la nivel național calculată de imoradar24.ro pe baza dublurilor depistate) rezultă că în spațiul online există peste 45.000 de anunțuri, cu dubluri, pe toate site-urile, pentru aceste proprietăți. Nu știm cât i-ar lua unui clujean să parcurgă toate anunțurile acestea, dar imoradar24 le-a strâns pe toate la un loc. Iar cu ajutorul lui RoboRadar, le poate primi pe email doar pe acelea care contează pentru el, cu simplă alertă care se poate seta aici. Cu aceiași dedicare față de cei care caută proprietăți imobiliare am realizat și un top cu cele mai căutate cartiere din Cluj. Vezi care este cel mai căutat cartier din Cluj.
Am comparat perioada septembrie-octombrie a anului 2019 cu cea din 2020 și am observat că preferințele clujenilor în materie de cartiere, nu s-au schimbat cu mult în ultimul an, topul celor mai căutate 5 cartiere rămânând la fel, cu o rocadă între primele 3 poziții.
O altă schimbare este scăderea ușoară a interesului față de primele 5 cartiere și reorientarea și către alte cartiere mai ieftine.
Cel mai căutat cartier din Cluj.
Dacă în 2019 cel mai căutat cartier a fost Mărăști, în 2020 cele mai multe căutări pe imoradar24.ro au inclus cartierul Gheorgheni. Acestea vizau în principal apartamente cu 2 camere de vânzare în Gheorgheni, urmate de cele cu 4 camere. Dacă prețul apartamentelor cu 2 camere pornește de la 50.000 euro, pentru un apartament foarte mic (30 mp – 1660euro/mp) și urcă până la 159.000 pentru 54mp, cel al apartamentelor cu 4 camere se păstrează la fel în termeni de preț/mp. Un apartament cu 4 camere în cartierul Gheorgheni, Cluj, pleacă de la 119.000 euro, pentru 70mp și ajunge la 325.000 euro pentru un penthouse de peste 110 mp, sau chiar 167mp precum cel de aici:
Așadar pentru a cumpăra un apartament în cel mai căutat cartier din Cluj este nevoie să scoți din buzunar între 1600 și chiar peste 3000 euro/mp.
Prețul chiriilor, în cazul apartamentelor de 2 camere, variază între 200 euro pentru 40 mp și 750 euro pentru 60 mp, apartament în imobil nou, mobilat și cu o terasă de 40 mp.
Locul 2 în topul cartierelor din Cluj
Mănăștur urcă o poziție în topul celor mai căutate cartiere din Cluj. Astfel de pe poziția 3 în 2019, ajunge acum pe locul 2. Și asta fără a face ceva special. La fel că în cazul Gheorgheniului, poziția favorabilă se datorează tot scăderii în popularitate a cartierului Mărăști.
De această dată, doar apartamentele foarte spațioase au fost în primele 2 locuri. Clujenii au căutat să cumpere apartamente cu 3 și 4 camere în Mănăștur, cu suprafețe între 70 și 100mp.
Un apartament de 3 camere în Mănăștur pleacă de la prețul de 62.900 euro, dar pentru doar 46 mp, cât un apartament modest cu 2 camere, și ajunge la 246.500 euro pentru 87mp. Este mai convenabil să cumperi un apartament cu 4 camere, deoarece în cazul acestora cel mai scump costă tot în jurul aceleiași sume, 240.000 euro dar 156mp. Practic un preț per metru pătrat aproape la jumătate.
Parcurgând cele 220 de proprietăți cu 4 camere din Mănăștur și cele 650 de proprietăți cu 3 camere, putem spune clar că este mai avantajos să cumperi un apartament cu 4 camere, cumva justificând interesul ridicat în acest tip de proprietate, plasând-o pe locul 1 în căutările din acest cartier.
Prețul chiriei același ca și în Gheorgheni, cu valori între 200 și 700 euro pentru un apartament de 2 camere, cel mai scump având totuși doar 55mp.
Mărăști, de pe locul 1, pe ultima treaptă a podiumului
Dacă în 2019, Mărăști era cel mai căutat cartier din Cluj, în 2020 volumul căutărilor a scăzut cu 33% din totalul de căutări efectuate în Cluj, Mărăști ajungând pe locul 3.
Aici clujenii au căutat să cumpere sau să închirieze apartamente cu 2 camere. La vânzare apartamentele cu 2 camere în Mărăști au prețuri între 50.000 euro și 210.000 euro. Prețul per mp variind între 1300 și 3000 euro.
Legat de chirii, ne vom repeta și vom spune că prețurile variază între 200 euro, pentru apartamente de 2 camere, mici, mobilate rudimentar, și 700 euro pentru un apartament mobilat și utilat modern. Așadar putem spune după primele 3 cartiere, că în Cluj trebuie să scoți din buzunar 700 euro chirie pentru un apartament de 2 camere similar cu unul din București, pentru care chiria nu sare de 450-550 euro, în zone centrale precum Dorobanți sau Cișmigiu.
Locul 4 ocupat de cartierul Zorilor
Pe aceiași poziție în topul căutărilor, cartierul Zorilor este și în 2020 pe locul 4. Totuși, aici se observă o ușoară creștere de 10% a volumului de căutări față de anul precedent.
Din cele peste 575 de apartamente și garsoniere unice aflate la vânzare în cartierul Zorilor, am identificat cea mai mică garsonieră de doar 15mp dar un preț de 40.000 euro – adică peste 2600 euro per mp. Dar și cea mai scumpă proprietate, un penthouse de 5 camere și 350.000 euro pentru 210 mp. Însă nu cea mai mare. Cel mai mare apartament are 7 camere, 226 mp și costă 275.000 euro, cel mai mic preț per metru pătrat identificat în studiul nostru, doar 1216 euro/mp.
Când vine vorba de chirii, aici am găsit și apartamente de 2 camere care costă cât unele de 5 camere. Și anume, poți plăti 700 euro pentru un apartament de 2 camere de închiriat cu 65 mp, sau la fel de bine poți alege unu apartament de 5 camere și 105 mp, la aceiași bani.
Florești, un fel de Popești de Cluj
Intrat în top 5 printre căutările efectuate pe imoradar24.ro în Cluj, comuna Florești de lângă Cluj se aseamănă foarte mult cu orașul Popești-Leordeni, de lângă capitală.
Încă din 2008, comuna se află în continuă dezvoltare imobiliară, construindu-se imobile, blocuri, case sau vile duplex, la fel ca în multe zone rezidențiale din jurul Bucureștiului. Adică uneori fără a se respecta reguli urbanistice, fără infrastructură și într-un continuu șantier.
Dar cu o ofertă atât de mare, distanță față de centru Clujului și restul neajunsurilor menționate mai sus, prețurile sunt mai accesibile pentru clujenii de rând.
Astfel în Florești poți cumpăra un apartament de 2 camere și 54 mp cu doar 45.000 euro. Iar în general prețurile sunt între 800 și 1600 euro/mp, mult mai mici, dacă nu la jumate, față de cartierele scumpe din Cluj.
Și prețul chiriilor este unul foarte scăzut, devenind accesibile oricui, apartamente cu 2 camere de închiriat în Florești costă între 200 și 350 euro pe lună. Însă aceste oferte nu sunt valabile foarte mult timp. Cele mai vechi oferte pe site nu sunt mai vechi de 10 zile, cele mai multe rezistand doar câteva zile. La așa prețuri, aceste apartamente se închiriază foarte repede.
Următoarele 5 poziții în topul cel mai căutat cartier din Cluj
Înafara cartierelor de pe primele locuri, clujenii au mai fost interesați și de:
6. Iris
7. Dâmbul-Rotund
8. Grigorescu
9. Borhaci
10. Someșeni
Spuneam în începutul analizei de o scădere ușoară a interesului față de primele 5 cartiere și reorientarea și către alte cartiere mai ieftine. Asta însemna că volumul total al căutărilor pentru primele 5 cartiere a scăzut cu 13% în timp ce interesul pentru următoarele 5 a crescut cu aproape 20% iar un cartier cu cea mai mare creștere a interesului este Dâmbul-Rotund, unde căutările au crescut cu 58% față de anul precedent.
Jucătorii din imobiliare sunt încântați de respingerea anulării PUZ-urilor din Sectoarele 2 și 4 în justiție. Decizia Tribunalului București de a respinge anularea PUZ-urilor din Sectoarele 2 și 4 este un prim pas spre deblocarea unei situații create în mod artificial, prin care Capitalei i se restituie dreptul la dezvoltare, anunță Bucharest Real Estate Club (BREC).
Încă din 2008, când a fost introdusă pentru prima oară cota de TVA de 5% pentru locuinţele livrate ca parte a politicii sociale, TVA a fost unul din instrumentele prin care s-a dorit încurajarea sectorului imobiliar, cu efecte benefice asupra economiei (şi implicit asupra veniturilor bugetare), dar şi asupra condiţiilor de trai.
Galațiul și Sibiul reprezintă fiecare câte 3% din totalul intențiilor de achiziție la nivel național, în vreme ce Pitești și Ploiești au câte 2%, arată datele Imoradar24. În schimb, Craiova – cel mai mare oraș din Oltenia - este în afara top 10 la nivel național.
Anunţurile tale favorite
Pentru a avea acces la anunţurile tale favorite pe orice device trebuie să fii logat în cont
Imoradar24.ro îţi oferă o experienţă cât mai personalizată în procesul de căutare a proprietăţii potrivite. Pentru acest lucru folosim tehnologii precum cookie-urile pe website-ul nostru, cu ajutorul cărora tu vezi anunţuri mai relevante, poţi salva anunţuri, poţi salva căutări sau ai acces la ultimele acţiuni făcute pe site.
Îţi poţi modifica oricând opţiunea printr-o simplă revenire pe site!