Boutique Guest House istoric – Business la cheie in centrul Clujului (Km 0)

980.000 €
3,769.23 € / mp

Central, Cluj-Napoca

Suprafață utilă totală:
260 mp
Nr. niveluri:
1

Descriere spațiu comercial

Smart Imobiliare va propune o oportunitate rara de investitie într-o proprietate cu valoare istorica exceptionala, situata ultracentral, în imediata apropiere de Catedrala si Piata Unirii – punctul Km 0 al orasului Cluj-Napoca. Imobilul este o casa istorica edificata în anul 1608, cu o istorie remarcabila. În 1814 a functionat aici primul dispensar din Cluj, iar dupa 1844 cladirea a fost locuita de o contesa. De-a lungul timpului, imobilul a fost restaurat cu grija pentru a pastra si pune în valoare elementele arhitecturale originale. Recent, proprietatea a fost complet reamenajata si transformata într-un Boutique Guest House deosebit, amenajat în stilul perioadei istorice din care face parte, pastrând farmecul autentic al epocii. Caracteristici principale: 8 camere elegante, fiecare cu baie proprie Hol generos de primire Bovindou amplu, spatiu rafinat unde se serveste cafeaua Terasa din sticla si lemn Curte proprie Pivnita gotica impresionanta, datata aproximativ în anii 900–1000, construita în aceeasi perioada cu vechile ziduri ale cetatii Clujului (conform studiilor Comisiei de Protectie a Monumentelor Cluj) Imobilul îmbina valoarea de patrimoniu, valoarea istorica si valoarea comerciala, fiind în prezent operat ca business de tip aparthotel / boutique guest house. Investitie si randament Proprietatea este oferita ca business la cheie, generând o redeventa lunara estimata între 9.000 – 10.000 euro, datorita pozitiei exceptionale si a conceptului unic. Aceasta proprietate reprezinta o combinatie rara între istorie, arhitectura si oportunitate investitionala, în una dintre cele mai cautate zone ale Clujului. Comision 2%  Pentru mai multe oferte vizitati https:// / Nr grupuri sanitare: 8 Suprafata construita: 260 mp Nr incaperi: 8 Alte detalii zona - Amenajare strazi (Asfaltate) Utilitati - Sistem incalzire (Centrala proprie,Calorifere); Utilitati generale (Curent,Apa,Canalizare,Gaz,CATV) Finisaje - Podele (Gresie,Parchet); Ferestre cu geam termopan (PVC) Dotari - Contorizare (Apometre,Contor gaz) pret vanzare: 980000 moneda vanzare: EUR Disponibilitate proprietate: imediat